Posadzki przemysłowe

Posadzki przemysłowe

Posadzka o jakości przemysłowej wymaga szczególnej staranności i umiejętności wykonania. Służyć ma przecież przez dziesięciolecia. Koszt naprawy nieodpowiednio zrealizowanej usługi jest bardzo wysoki, naraża inwestora na duże straty i niepotrzebny stres. Trzeba przyłożyć wielką wagę do wyboru firmy, która się tego podejmie.

Przeznaczenie posadzki przemysłowej

Posadzki betonowe przemysłowe wykorzystuje się w przestrzeniach intensywnie eksploatowanych jak obiekty użyteczności publicznej, powierzchnie magazynowe, hale, zakłady produkcyjne, parkingi wielopoziomowe, garaże podziemne.

Posadzka przemysłowa – cechy

 • Wytrzymała, bo ma służyć latami i wykazywać odporność na pęknięcia pod wpływem przenoszonej ciężkości (ludzie, pojazdy, maszyny, meble). Na wytrzymałość posadzki przemysłowej wpływa jakość betonu oraz jego ilość.
 • Szczelna, aby żaden płyn nie przeniknął jej struktury.
 • Odporna na ścieranie i pylenie oraz działanie chemikaliów.
 • Antypoślizgowa, by zagwarantować bezpieczeństwo użytkowników.
 • Łatwa w utrzymaniu czystości i konserwacji.
 • Estetyczna (stonowane barwy i brak wzorów). Funkcjonalność góruje tu nad wyglądem.
 • Antyelektrostatyczna (ważne w przypadku przechowywania materiałów łatwopalnych).

Jak wykonujemy posadzki przemysłowe?

Jesteśmy zespołem specjalistów, którzy znają się na swoim fachu. Inwestycja w posadzkę do użytku przemysłowego jest poważną decyzją inwestora. Warto dobrze przemyśleć, z kim się podejmie współpracę przy tej usłudze.

Posadzkę przemysłową w systemie DST utwardzoną powierzchniowo wykonujemy na betonie posadzkowym.

 • Klasa betonu min. C20/25
 • stosunek w/c ≤ 0,5
 • ilość cementu ≤ 350 kg/m3
 • zawartość alkaliów w cemencie < 0,5 %
 • cement CEM I, CEM II/A-S, CEM II/B-S lub CEM III/A
 • kruszywo o uziarnieniu ≤ 16 mm
 • zawartość frakcji ≤ 0,25 mm – min. 4%
 • punkt piaskowy ok. 35%
 • łączna ilość cementu i kruszywa frakcji ≤ 0,25 mm – max. 450 kg/m3
 • konsystencja na placu budowy: S3, opad stożka Abrahmsa ok. 12 cm
 • bez dodatku popiołów lotnych.

Jasną sprawą jest, iż posadzka betonowa musi być zbrojona. Najczęściej stosowanym zbrojeniem przy posadzkach przemysłowych jest zbrojenie rozproszone w postaci włókien stalowych lub polipropylenowych.

Na odpowiednio przygotowaną podbudowe układamy beton według normy DIN 18202. Która mowi nam o dopuszczalnych normach co do poziomu posadzki. Te odchylenia, zgodnie z normą DIN 18202, mogą sięgać do 15 mm na całej długości i szerokości posadzki, jeśli nie znajdują się na niej zaplanowane spadki.

Po ułożeniu betonu, zawibrowaniu oraz wstepnym wygładzeniu świeżego betonu w celu usunięcia bruzd po łacie wibracyjnej odstawiamy tak przygotowaną posadzke w celu wstępnego stwardnienia.

Gdy beton uzyska odpowiednią twardość gdy będzie już można zacząć po nim chodzić i ślad obuwia budowlanego zostawia odcisk w betonie około 3 mm w zależności od warunków atmosferycznych jest to od 3 do około 10 godzin,przystępujemy do wstepnego zacierania zacieraczką mechaniczną w celu odświeżenia powierzchni,kolejno przechodzimy do następnego etapu jakim jest aplikacja utwardzacza powierzchniowego, jest to mieszanka trudnościeralnych kruszyw mineralnych które mają za zadanie utwardzić powierzchnie posadzki i wyeliminować jej pylenie.

W kolejnych etapach zacierania betonu, które wymagają dużego doświadczenia i precyzji, posadzka jest zacierana przy użyciu wyspecjalizowanych maszyn takich jak zacieraczki samojezdne oraz zacieraczki prowadzone ręcznie do zacierania betonu w trudno dostepnych miejscach,przy ścianach lub wokół filarów. Taki proces trwa od kilku do kilkunastu godzin w zależności od warunków atmosferycznych aż do uzyskania gladkiej i jednolitej powierzchni która w końcowym etapie zacierania jest lekko błyszcząca o wyglądzie marmurkowatym.

Zaraz po zakończeniu złożonego procesu zacierania powierzchnie spryskujemy specjalnym preparatem, najczęściej stosowanym jest preparat na bazie żywicy ktory ma za zadanie zabezpieczyć posadzkę przed zbyt szybkim wyschnięciem betonu w celu jego odpowiedniego wysezonowania i uniknięciu zbyt szybkiego skurczu betonu który może spowodować nie pożądane pękanie posadzki co jest juz procesem nie odwracalnym, kolejną cechą tego preparatu jest zabezpiecznie posadzki w celu jej uszczelnienia by była łatwa w utrzymaniu czystości i nie była podatna na wchłanianie wszelkiego rodzaju cieczy takich jak np woda czy oleje.

Po około od 16 do 24 godzin od zakończenia zacierania posadzki, należy wykonać dylatacje. Są to szczeliny cięte w posadzce o szerokości 5mm lub wiecej w zależności od projektu na pola o wymiarach najczęściej 6m x 6m lub mniejszych według polskiej normy w celu odprężenia posadzki aby uniknąć nie pożądanych pęknięć płyty betonowej. Po trzech tygodniach od wykonania dylatacji,szczeliny wypełniamy specjalną masą w celu zabezpieczenia ich i dla estetycznego wyglądu.

Tak wykonaną posadzkę przemysłową możemy bezawaryjnie eksploatować przez długie lata. Pamiętajmy że ze wzgeldu na trudny i złożony proces wykonania, taką posadzkę w tym systemie i w tej cenie możemy wykonać tylko raz! Jako, że jest to najtrudniejsze zadanie ze wszystkich zadań budowlanych które wymaga wielkiego doświadczenia i wiedzy, ominięcie lub nie właściwie wykonanie któregokolwiek z etapów spowoduje wady które są już nie odwracalne i nie do naprawienia ponieważ z stwardniałym betonem już nic nie zrobimy!