Posadzki dekoracyjne

Żadne miejsce w domu nie powstydzi się betonu!

Beton w ciągu kilku lat awansował do rangi materiału wykończeniowego. Nie jest już traktowany tylko jako zwykła masa budowlana. Betonowa posadzka to szczyt praktyczności i estetyki w jednym. Nic więc dziwnego, że architekci wnętrz oszaleli na punkcie betonu na podłodze i coraz częściej proponują takie rozwiązanie swoim klientom do domu jako wykończenie wszystkich podłóg w salonie,łazience,kuchni i na korytarzu.

Minęły czasy, gdy betonową podłogę można było spotkać jedynie w halach fabrycznych i magazynach, a w domach mieszkalnych co najwyżej w garażu. Dziś w miejsce płytek ceramicznych, paneli i wykładzin, coraz częściej występuje właśnie beton. Czyżby ludzie stawali się coraz bardziej wygodni? Zdecydowanie tak, a do tego zmienia się nasze poczucie estetyki oraz poszukujemy coraz to nowych, ciekawszych i niespotykanych wcześniej rozwiązań.

Beton nadaje ton

Co takiego jest w betonie, że nagle świat designu zwrócił na niego swoje oczy? Czy to przejściowa moda? Na pewno nie. Beton wszedł w wykończeniowy kanon i pozostanie w nim na lata. Współcześni ludzie są bardzo praktyczni, coraz bardziej cenią sobie prostotę i minimalizm. Beton poprzez swoją surowość, pasuje do szalenie popularnych obecnie wnętrz w stylu postindustrialnym, loftowym oraz modernistyczym.Mieszkania nierzadko nawiązują do fabrycznych hali i z nich czerpią inspirację. Trend ten widać zwłaszcza w dużych metropoliach.

Beton jest tak charakterystycznym elementem wykończeniowym, że określa się go nawet jako dekoracyjny. Oprócz swojej oczywistej, praktycznej funkcji, nadaje on wnętrzom charakteru. Pasuje do większości nowoczesnych mieszkań i domów. Beton może determinować dalszą aranżację i pomysł na przestrzeń.

Beton – trwałe piękno

Współcześni ludzie wychodzą z założenia, że dom służy przede wszystkim do mieszkania. Nie jest jak muzeum, w którym chodzi się na palcach, byle niczego nie stłuc i nie zabrudzić. W domu urządzamy prywatki z tańcami (obcasy!), w domu wino i sok z porzeczek mogą się rozlać na podłogę, a talerz spaść ze stołu i z hukiem roztrzaskać o posadzkę. Ceramiczne płytki, jasna wykładzina czy drewno w takim przypadku mogłyby zachować wspomnienia o takich incydentach na lata. Co innego beton!

Jego największą zaletą jest niebywała trwałość, a tym samym komfort użytkowania. Materiał ten odporny jest na ścieranie, uderzenia, mechaniczne uszkodzenia. Jednolita powierzchnia bez szczelin zapewnia betonowej posadzce wysoką higieniczność. Łatwo ją utrzymać w czystości, nic nie zalega w zakamarkach.

Garaż w betonie w oleju nie utonie

Beton odporny jest na smary, oleje i paliwa. Od zawsze sprawdzał się więc w pomieszczeniach garażowych. Tu już nie chodzi o design, ale zwykłe względy praktyczne. Jak widać, posadzki z betonu są uniwersalnym podłożem dosłownie do całego domu.

Gdzie wielu gości, niech beton zagości

W miejscach publicznych, o dużym natężeniu ruchu, a przy tym wymagających atrakcyjnego wykończenia, beton jest rozwiązaniem idealnym. Właściciele restauracji, kawiarni, pubów docenią wytrzymałość takiej podłogi i łatwość utrzymania w czystości. Posłuży wiele lat w niezmienionym wyglądzie.

Beton jako baza

Nawet gdy po jakimś czasie przyjdzie ochota na metamorfozę, posadzkę z betonu można przemalować i cieszyć się zupełnie nowym wnętrzem. Biel, czerwień? Beton to wdzięczna materia do eksperymentów. Posadzka betonowa może służyć także jako podkład pod panele, płytki ceramiczne czy parkiet gdy przyjdzie nam ochota na nowy wystrój. Wówczas nie musimy ponosić dodatkowych kosztów jakie musielibyśmy ponieść na przykład za usunięcie innej nawierzchni.

Wyróżniamy trzy różne systemy posadzek betonowych dekoracyjnych które są dostępne na rynku oraz w naszej ofercie:

  • W systemie DST
  • W Systemie cienkowarstwowym
  • W sytemie polerowanym

Każdy z tych systemów ma kilka wspólnych cech. Należą do nich, jednolita i gładka powierzchnia.

System DST to taki sam proces wykonania posadzki jak w przypadku posadzki przemysłowej. Na temat jego wykonania można zaczerpnąć informacji zawartych w pod zakładce ,,posadzki przemysłowe’’ Jest to najbardziej oryginalny produkt w swoim rodzaju.Od stylu industrialnego wszystko się zaczęło. Decydująć się na te rozwiązanie mamy świadomość,iż posiadmy produkt wyjątkowy i w 100 % betonowy jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić na ten wybór. W przypadku gdy chcemy zastosować tą technike przy wykonaniu naszej betonowej posadzki dekoracyjnej w naszych wnętrzach najlepiej zdecydować się już na te rozwiązanie na etapie projektowania domu ponieważ musimy to uiścić w projekcie i zarezerwować około 10 cm na grubość takiej posadzki. Jeżeli zdecydujemy sie na wybór tego systemu na późniejszym etapie już wykańczanego domu ale wciąż mamy w rezerwie miejsce na 10 cm posadzki względem stolarki okiennej i nie mamy wylanych posadzek jastrychowych to nic nie stoi na przeszkodzie. Warto zwrócić uwage,iż te rozwiązanie daje nam wiele oszczędności ponieważ wykończeniowa warstwa naszej podłogi jest jednocześnie naszą posadzką jastrychową czy anhydrytową i nie wymaga jak w przypadku tradycyjnych okładzin podłogowych wykonania tych zadań osobno. Kolejnym względem ekonomicznym jest również czas wykonania takiej posadzki która trwa kilka dni i charakteryzuje się stosunkowo krótkim okresem dojrzewania co daje nam możliwość szybkiej eksploatacji. Jak już zostało to wspominane,taka posadzka pierwotnie miała zastosowanie tylko w obiektach przemysłowych i ze względu na jej technologie wykonania na jej powierzni mogą wystąpić pewne niedociągnięcia które nie powinny nikomu przeszkadzać i po urządzeniu naszych wnętrz kiedy to już podłoga będzie współgrać z resztą wystroju,mogą co najwyżej dodać dobrego smaku naszej podłodze. Na początku lat 80-tych francuscy, włoscy oraz hiszpańscy architekci wnetrz potrzebowali czegoś mocnego i w niepowtarzalnym stylu do wykonania podług w poindustrialnych pomieszczeniach które zaczęły być przerabiane na lofty. Postawili na posadzkę przemysłową.W tych krajach znana jako ,,beton cire” czyli beton woskowany.Sprawdziła się doskonale, w Polsce do nie dawna mało znana ale powoli zaczynamy to nadrabiać i staję sie produktem modnym i luksusowym.

System cienkowarstwowy (można się spotkać z nazwą mikrocement lub mikrobeton) posiada takie same walory estetyczne jak system DST. Podstawowa różnica polega na tym,iż jak sama nazwa wskazuje,iż jest to posadzka cienkowarstwowa,grubość to od 5mm do 15 mm. Ze względu na ultra cienką warstwę daje nam to możliwość zastosowania tej technologii w obiektach remontowanych lub gdy nie mamy miejsca na grubą posadzkę betonową w systemie DST. Pomimo,iż jest cienka to wyróżnia się dużą wytrzymałością i elastycznością i ze wzgedu na te walory możemy ją układać bezpośrednio na płytki czy stare posadzki betonowe.

System polerowany daje nam wiele możliwości.Znajduje zastosowanie zarówno w obiektach przemysłowych jak i w wnętrzach mieszkalnych,salach wystawowych,muzeach czy centrach handlowch. Jak wiadomo,że historia lubi się powtarzać tak też było i w tym przypadku. Stworzono ten system na potrzeby renowacji wysłużonych i wyeksploatowanych posadzek przemysłowych. Przy użyciu specjalnych maszyn szlifujących wyposażonych w dyski diamentowe,szlifują a w kolejnym etapie polerują posadzkę dobrowadzając ją do stanu pierwotnego. Przy użyciu odpowiedniej chemi między innymi w postaci krystalizatorów uszcelniamy posadzkę i możemy jej nadać bardzo wysoki połysk! Jak miało to miejsce w przypadku historii posadzki przemysłowej,tak właśnie i teraz stało się w tym przypadku-z zastosowania w przemyśle do aranżacji wnetrz mieszkalnych.Dzięki możliwości uzyskania wysokiego i trwałego połysku,ostatnim czasem dekoracyjna posadzka w tym systemie stała się popularana i jest poszukiwana.Świetnie ta technologia sprawdza się do renowacji jak i do polerowania nowych posadzek. Przypomina wyglądem polerowany granit i możemy uzyskać wiele różnych kolorów i wykończyć powierzchnie na kilka sposobów takich jak terrazzo czyli z widocznym kruszywem czy poprostu bardziej mleczym czyli bez lub mniej widocznym kruszywem.